Bitcoin Efsanesi İlgi Çekici Bir Formasyon Tespit Etti!

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.750 dolardan sert bir düzeltmeyle sarsıldı. Böylece, bu yılki en önemli düşüşlerden birine tanık oldu. Bununla birlikte daha sonra toparlanarak 64 bin dolar seviyelerinde konsolide olmaya başladı. Bazı analistler daha fazla düzletme beklerken bazıları kuzeyi işaret ediyor. Bitcoin’in her adımını bilen efsane analist Peter Brandt, BTC için bir formasyona dikkat çekiyor.

Peter Brandt, bir tersine dönüş formasyonuna dikkat çekti!

Deneyimli trader ve analist Peter Brandt, kısa bir süre önce, Bitcoin grafiğinde şu anda inşa edilmekte olan ve traderlar ve yatırımcılar arasında ilgi ve tartışmaya yol açan ilgi çekici bir modelin altını çizdi. Brandt, dört saatlik Bitcoin fiyat grafiğinin bir ekran görüntüsünü paylaştı. Bu bağlamda, yükselen bir trend çizgisini ve yavaş yavaş ortaya çıkan bir baş ve omuz modeli gibi görünen şeyi gösterdi.

Brandt’ın paylaşımı bir X kullanıcısının dikkatini çekti. Kullanıcı bunun bir “baş ve omuz” oluşumu olup olmadığını sordu. Brandt da “Bu şekilde şekillenmeye başlıyor” yanıtını verdi. Baş ve omuz formasyonu, trendin tersine döneceğini öngören iyi bilinen bir teknik göstergedir. Analistler, üç tepe noktası ile ayırt eder. Bunlar: Ortadaki tepe noktası (baş) en yüksektir ve iki dış tepe noktası (omuzlar) daha alçak ve yaklaşık olarak eşit yüksekliktedir. Bu formasyon yukarı yönlü bir trend izlediğinde, genellikle bir düşüş eğilimi göstergesi olarak kabul görür.

Bitcoin bir fiyat düzeltmesinin eşiğinde mi?

Böyle bir formasyonun teyidi, Bitcoin’in son yükselişinin ardından bir fiyat düzeltmesinin eşiğinde olduğunu gösteriyor. Uzmanlara göre bu, daha düşük fiyatlardan alım yapmak isteyen yatırımcılar için bir giriş fırsatı verebilir. Kripto topluluğu Bitcoin’in fiyatını nefesini tutarak izliyor. Brandt’ın tespit ettiği formasyonun kesin sonuçları yoruma tabi olmaya devam ediyor. Bunun bir düşüş eğilimine mi yol açacağı yoksa beklentilere meydan mı okuyacağı henüz belli değil.

Opsiyonlar Bitcoin için ne gösteriyor?

Bu yazının sırasında Bitcoin son 24 saatte %3 artışla 65.542 dolara yükseldi. Bununla birlikte, haftalık bazda hala %2,5 kırmızı bölgede duruyor. Bitcoin’in son geri çekilmesi, yatırımcıların Federal Reserve’in bu yıl faiz oranlarını düşüreceği konusunda daha iyimser olduğu bu haftaki borsa yükselişiyle tezat oluşturuyor.

Bu arada, kripto para birimine maruz kalan ABD borsa yatırım fonlarına olan talep azalmaya başladı. Opsiyonlar da yatırımcıların Bitcoin’de uzun süreli bir düşüşe hazır olduğunu gösteriyor. Bloomberg’in Deribit verilerine dayandırdığı habere göre, 29 Mart’ta vadesi dolan Bitcoin put opsiyonları hacim olarak call opsiyonlarından daha iyi performans göstererek piyasa duyarlılığının önemli bir göstergesi olan put/call oranını yükseltti. Böylece, kısa vadede aşağı yönlü bir görüşe işaret etti. Put’ların strike fiyatları 50.000 ila 45.000 dolar arasında değişiyor. Bu da Bitcoin’in şu anki fiyatı olan yaklaşık 65.000 dolardan daha düşük.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x